MiniMini – certyfikowany żłobek pracujący  w nurcie Pedagogiki Freblowskiej

Żłobek Mini Mini przy ul. Marii Dąbrowskiej 17i w Krakowie został pierwszym żłobkiem w Polsce który uzyskał Certyfikat Freblowski . W placówce realizujemy program „Dar Zabawy „ opracowany na podstawie pedagogiki F.Froebla

 

,, Dzieci są jak kwiaty – gdy się nad nimi pochylasz , odkryjesz ich siłę ‘’

F. Froebel

żłobek froeblowski kraków

Dary Froebla – Nauka przez zabawę

Wilhelm Friedrich Froebel uważał, że ,,dziecko jest niepodzielną indywidualną całością, która ma swoje myśli, uczucia, swoją fizyczność i związki z innymi. Dziecko jest wartościowym aktywnym podmiotem i kreatorem własnego rozwoju. ‘’

,, Zabawa to żywioł, to wyższy stopień rozwoju ‘’ , źródło wszelkiego dobra się w niej kryje, z niej wypływa. Dziecko bawiące się spokojnie, gorliwie, wytrwale, będzie później takim samym gorliwym, wytrwałym, spokojnym człowiekiem. Zabawa dziecka to nie czcza igraszka, ma ona głęboką doniosłość i  znaczenie. F. Froebel uznawał zabawę za źródło dziecięcych doświadczeń. Jego zdaniem punktem wyjścia do podejmowania działań dydaktyczno – wychowawczych powinien być aktualny poziom rozwoju dziecka, a działania edukacyjne powinny być zorganizowane w taki sposób,by stanowiły dla dzieci inspirację do podejmowania zabaw symbolicznych, twórczych, konstrukcyjnych.

Według F. Froebla dziecko odkrywa świat przez zabawę, która jest w tym wieku podstawą całego przyszłego życia.

Materiał dydaktyczny stosowany podczas zajęć to Dary Froebla, czyli czternaście drewnianych pudełek, w których umieszczone są miękkie piłeczki, drewniane klocki, kolorowa mozaika oraz pierścienie.

Dary   uruchamiają u dzieci kreatywność, stymulują dziecięcą sensorykę, pobudzają twórcze myślenie, działają całościowo na rozwój małego dziecka.

Zafreblowane ciocie to takie osoby, które wiedzą że ich miejsce jest przy dziecku. Kroczą razem z nim i wspólnie odkrywają tajniki otaczającego je świata.

W celu podnoszenia swoich kompetencji wszystkie opiekunki i nauczycielki systematycznie uczestniczą w warsztatach i szkoleniach  organizowanych przez edukatorów freblowskich.

 

 

                   Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

J.Korczak.